TÜRKİYE'NİN GLOBAL ÇELİKÇİSİYİZ!’
//

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi sanayicilerimizden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, CNBC-e’nin canlı yayın konuğu oldu;

CNBC-e kanalında canlı yayınlanan, Melda Yücel’in sunduğu “İş Dünyasından” programına konuk olarak katılan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, büyük oranda tedarikçi oldukları asrın projesi TANAP’la ilgili süreci, ayrıca 2015 yılı büyüme beklentileri ve yatırımlarına ilişkin bilgi verdi.
 

‘ÜRETİME BAŞLADIK’

Melda Yücel’in TANAP temel atma töreniyle ilgili sorusuna yanıt veren Tosyalı, “Asrın projesi TANAP, Türkiyemiz’e hayırlı olsun. Muhteşem bir törendi. Bu tarihi proje sayesinde, Türkiye enerji dağıtım merkezine dönüşüyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Azarbeycan’ın ısrarcılığı sayesinde, Türk çelik sektörünün gücü ortaya kondu. TANAP’ta sıkı bir eleme süresi oldu. Bu sürecin sonunda üç Türk grubu arasında bölüşüm yapıldı. Biz Tosçelik olarak, 1 milyon 200 bin tonluk işin yaklaşık üçte birine denk gelen 400 bin tonluk bölümünü tek başımıza karşılıyoruz. Bizim açımızdan bu durum çok gurur verici bir gelişme.. Ben bu projeyi zamanında tamamlayacağımızı belirtmek isterim. Mart ayı itibariyle boruları teslim etmeye başlıyoruz. Sahada çok sıkı çalışıyoruz” diye konuştu.

 ‘DOLARDAKİ DALGALANMADAN ETKİLENMİYORUZ’

Melda Yücel’in “Dolar’daki dalgalanmalar yatırımlarınız açısından olumsuz bir etki yaşatıyor mu?” şeklindeki sorusuna da yanıt veren Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Biz Türkiye’nin global çelikçiyiz. Sanayide yatırım yaparken Döviz kuruna göre hareket etmiyoruz, günübirlik değişimlere göre karar vermiyoruz. Bizler üretime dayalı çalışıyoruz. Her ne kadar TANAP dolarla planlanan bir proje olsa bile, dalgalanmalar bizi çok etkilemiyor. Başka ülkelerde diğer döviz kurlarıyla çalıştığımız için, bunlar birbirini karşılıyor, etkiyi düşürüyor. Bu sebeple sarsıcı bir maliyet yaşamıyoruz. Fakat bu süreçte günübirlik program yapanlar doğal olarak etkileniyor” görüşlerine yer verdi.

 ‘CARİ AÇIĞIN AZALMASINA KATKIDA BULUNUYORUZ’

Japonlarla ortak yürütülen Osmaniye OSB’deki Tosyalı-Toyo Çelik A.Ş. yatırımına da değinen Tosyalı, “Burada yüksek teknolojiye dayalı ve Dünya’da ilk defa uygulanacak estrümanlar denenecek. Tosyalı-Toyo Çelik A.Ş ile birlikte yüksek teknolojili çelik ürünlerde Türkiye’nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu yatırımla birlikte ülkemizin tamamen ithal edilen bir ihtiyacını yurt içinde karşılayarak, cari açığın azalmasına daha fazla katkıda bulunacağız. Yeni yatırımla birlikte, elektronik ve elektrik endüstrisi için alternatif ve rekabetçi ürünler ortaya koyacağız. Özellike beyaz eşya ve otomotiv sanayi için yine çağdaş ve rekabetçi ürünlere imza atacağız. Tosyalı-Toyo ile Osmaniye’de KOBİ kümelenmeleriyle birlikte 10 binlerce kişiye artı istihdamımız olacak” dedi.

 ‘ÜÇ KITADA YATIRIMLARIMIZ VAR’

‘Biz bir işi kafamıza koyduk mu, sonuna kadar gidiyoruz’ diyen Fuat Tosyalı, “Üç kıtada yatırımımız var. Oralarda bambaşka marketler, kültürler yaşıyoruz. O pazarlar kendine has özel pazarlardan oluşuyor. Biz kendi iş yapma kültürümüzü, o yörenin dinamikleriyle birleştiriyoruz. Örneğin Afrika yatırıma aç bir ülke.. Nasıl burada yatırım yapılmaz ki? Biz bu fırsatları değerlendiriyoruz, çeşitlendirmeler yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 ‘FASON ÜRETİMDEN ÇIKMALIYIZ’

‘Türk çelik sanayicisi ihracatını artırması gerekiyor’ diyen Fuat Tosyalı, “Fason üretim anlayışından çıkmalıyız. Hammaddeden üretime gelen yatırımlara odaklanmalıyız. Bundan sonraki sıçramalar, biraz daha hammadeden son üretime giden yatırımlar olmalı. Bunun için Dünya’nın her yerinde pazarı geliştirmeniz gerekiyor. Başka ülkedeki rakiplerimizin atacağı adımları görmeliyiz” dedi. 

 TEKSAS’A KAYAGAZI SONDAJ BORUSU GÖNDERİYORUZ’

Tosyalı, Amerika’ya ihracatı yapılan kayagazı sondaj boruları hakkında ise, “Kayagazı sondajında kullanılan borulardan tutun, pek çok boru türünde ABD`ye yoğun ihracatımız var. Kaya gazı borularının hem çeliği hem de üretim teknolojisi çok özel. Ve biz bunun için dünyadaki en ileri teknolojileri içeren bir yatırım yaptık. Şu anda o hatlardaki bütün üretimimiz kaya gazı araması ve üretimi yapan ülkelere yönelik ihracata çalışıyor. Osmaniye’den Teksas’a Kayagazı sondaj borusu gönderiyoruz. Türk çelik üreticisi, Türkiye ihtiyacının iki üç katı üretim yapma becerisini sahip. Tüm segmentlerde kendisini geliştirdi. Biliyorsunuz ki, Dünyanın en ciddi ekonomik krizinde Türkiye’nin ilk yassı çelik yatırımını yaptık. Bu bizim elimizi güçlendirdi. Hiç ara kesmeden, sürdürebilir rekabetçiliğe, yatırımlara yöneliyoruz” diye konuştu.

Copyright © 2020 OOSB