OSMANİYE GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNASININ AÇILIŞINI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SAYIN JÜLİDE SARIEROĞLU YAPTI
//
OSMANİYE GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNASININ AÇILIŞINI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SAYIN JÜLİDE SARIEROĞLU YAPTI
 
         Osmaniye Gümrük Müdürlüğü Hizmet Binasının açılışı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu'nun katılımı ile yapıldı. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen törene Vali Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Milletvekilleri Dr. Suat Önal ve Mücahit Durmuşoğlu, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tamer Bilacan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Altun, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sanayiciler ve iş adamları katıldı.
 
         Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu yaptı. Durmuşoğlu, "Eskiden Osmaniye OSB ve Kadirli OSB'deki sanayici ve işadamlarımız, gümrük işlemlerini ya İskenderun'da yapıyorlardı ya da Adana'ya gitmek zorunda kalıyorlardı. Ama biz bu kurumu buraya açmakla hizmeti sanayicilerimizin ayağına getirmiş olduk. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Gümrük Müdürlüğümüzün, bu bölgedeki ticaret hacmimizi artıracağına inanıyorum.  Başta Sayın Bakanımıza, Gümrük Teşkilatımıza, Sayın Valimize ve bu kurumun burada açılmasına vesile olan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
         Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal ise "Bugün, sanayicilerimizin hem ihracat hem de ithalat işlemlerinde işlerini kolaylaştıracak, zaman kaybını önleyecek ve çalışma motivasyonunu artıracak Gümrük İl Müdürlüğümüzün kurulması vesilesi ile bir aradayız" diyerek başladığı konuşmasının devamında, "Bugün Osmaniye ilimizde, özellikle demir çelik sanayimizde, çok nitelikli yatırımcılarımız var. Şu anda OSB'mizde 100 üzerinde işletme 10 Bin üzerinde SGK'lı çalışanımız var. Bir yerde tarım şehrinden sanayi şehrine döndük. Bu elbette böyle kalmayacak, daha da ileriye gideceğiz." dedi. Önal, sözlerine  Osmaniye Gümrük Müdürlüğünün hayırlı olmasını temenni ederek son verdi.
 
Vali Ömer Faruk Coşkun ise yaptığı konuşmada; coğrafi konumu, ekonomik kaynakları, kültürel bağları ve toplumsal yapısı ile küreselleşme kapsamındaki birçok konuya öncülük edecek kapasiteye sahip olan ülkemizin, özellikle son 15 yıldır birçok konuda değişime ayak uydurmak yerine değişime yön veren bir ülke konumuna geldiğini ifade ederek, "İstikrarla beraber istikbalimize de umutla baktığımız bu günlerde Osmaniye olarak bizler de ülkemizi her alanda kalkındırmak için üzerimize düşen görevin en iyisini yapmanın gayreti içerisindeyiz.2000’li yıllardan önce ekonomisi neredeyse tamamen tarım sektörüne dayalı olan Osmaniye ilimiz, 5084 sayılı teşvik yasası ve Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kanun ile birlikte güçlü bir sanayi ve buna bağlı olarak dış ticaret atağına kalkmıştır. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Gümrük Müdürlüğü’nün faaliyete geçmesiyle birlikte, bugüne kadar gümrük işlemlerini çevre illerden ya da merkezlerinin bulunduğu daha büyük illerden yapan ihracatçı firmalarımızın bu işlemlerini ilimize taşıyacak olmasıyla birlikte 500 Milyon Dolar olan bu rakam İnşallah 1 Milyar Dolar seviyelerine ulaşacaktır." diye konuştu. Vali Coşkun, sözlerini, "Açılışımızda bizleri yalnız bırakmayan sayın bakanımıza ve gümrük binamızın açılışında emeği geçen herkese en kalbi şükranlarımı sunuyor, gümrük binamızın başta ülkemize, Osmaniye’mize ve sanayicilerimize hayırlı olmasını diliyorum." diyerek bitirdi.
 
         Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu, "Osmaniye'mizin gelişmesi, kalkınması, ticaret hayatının daha da etkinleştirilmesi açısından çok önemli bir hizmetin, Gümrük Müdürlüğümüzün açılışı için bir aradayız. Bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Öncelikle Gümrük ve Ticaret Bakanımızın sizlere selamlarını getirdim. Bugün sizlerle bir arada olacaktı ancak programındaki ani değişikliler nedeniyle bugün aramızda olamadı emaneti bana teslim etti. İnşallah hayırlı bir açılışla bu güzelliği, bu mutluluğu hep birlikte paylaşırız." dedi. 
 
         Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu sözlerinin devamında, "Daha öncesinde ya İskenderun'da ya da Adana'da yapılan işlemler bugün sanayicilerimizin, Osmaniyeli hemşerilerimizin, gümrük ve ticaret bağlamında ayağına getirilmiş durumda. Gelmeden önce Osmaniye ile ilgili rakamları incelediğimde çok büyük gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Tarım şehrinden sanayi kentine çok hızlı bir geçiş olmuş. Bugün 1 Milyar Doları aşan bir ihracat kapasitesine ulaşmış. Yarattığı istihdamla, yeni açılan işyerleri ile bölgenin parlayan yıldızı olmaya aday olarak gördüğümü ifade etmek isterim. Yapacağımız yatırımlarla, atacağımız adımlarla inşallah bu ivmenin daha da ciddi bir gelişme trendine gireceğini düşünüyorum" dedi.
 
         Ticari hayattaki gelişmelerin toplumun tüm kesimlerine yansıyacağına inandıklarını kaydeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu, "Osmaniye, 1 Milyar Dolara yaklaşan dış ticaret hacmi ile en fazla gelişim, en fazla atılım sağlayan şehirlerimiz arasında. Bölgemizin lojistik potansiyeli, limanlara yakınlığı, artan yatırım projelerini tümünü birlikte değerlendirdiğimiz zaman, Osmaniye'nin gümrük Müdürlüğü ile buluşmasının da çok isabetli olduğunu ifade etmek istiyorum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak Osmaniye'de çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu bağlamda gerek İŞKUR gerek Sosyal Güvenlik Kurumu olarak performansımızın, Osmaniye'nin ticaret hacminin artmasıyla, Organize Sanayi Bölgelerimizdeki gelişmelerle birlikte arttığını, büyüdüğünü ifade etmem gerekiyor. Bugün Osmaniye'deki aktif sigortalı kişi sayımız 42 Binden 100 Binin üzerine ulaşmış durumda. Yine İŞKUR olarak Osmaniye'de 33 Bin kardeşimizi işe yerleştirmişiz 2002 yılından bu yana. Bunlar da bu oluşan istihdam potansiyeli, ortaya çıkan durum da  yine Osmaniye'nin işgücü piyasasının, iş dünyası ile ilgili gelişmelerin göstergesi." dedi. Sözlerinin devamında Bakanlık olarak yapılan çalışmalardan söz eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu, Osmaniye Gümrük Müdürlüğü Hizmet Binasının güzel hizmetlere vesile olmasını dileyerek konuşmasını bitirdi.
 
         Açılış konuşmalarının ardından Osmaniye Gümrük Müdürlüğü Hizmet Binasının açılışı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu ve protokol mensupları tarafından yapıldı.
 
         Programının devamında Tosyalı TOYO Tesislerini de ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu, daha sonra Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünü ziyaret ederek bilgi aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu, Düziçi ilçesinin Şehirlerarası Otogarı'nın açılışını yapmak ve Düziçi sakinleri ile iftarda buluşmak üzere Osmaniye il merkezinden ayrıldı.
 
Copyright © 2024 OOSB