İŞ DÜNYASI İNOVASYONLA GELECEĞE KOŞUYOR
//

Türkiye İhracatçılar Birliği'nin (TİM) organize ettiği Türkiye İnovasyon Haftası, iş dünyasını Adana’da buluşturdu. Türkiye’nin geleceğinin konuşulduğu İnovasyon Haftası’na konuşmacı olarak katılan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “İnovasyon anlayışıyla bugün dünyada global bir oyuncuyuz. Pazar neredeyse biz oradayız” dedi. İnovasyon Haftası, Adana Valisi Mustafa Büyük, Türkiye İhracatçılar Birliği Koordinatörü Başkanı Bülent Aymen, Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve pek çok önemli konuşmacının katılımıyla Adana Sheraton Otel’de gerçekleşti.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye olarak takipçi bir ekonomi değil, küresel ekonomide liderlik için rekabet eden bir ekonomiyi hedeflediklerini belirterek, "Bunlara doğru bir şekilde gitmenin yolu da üretim ve ihracatı artırmaktan ama artırırken sadece sayısal olarak değil, tam tersi katma değeri artırarak inovasyon kültürünü oluşturup üretimi artırmak gerekiyor. Gelişmiş ülkelere bakıldığında başarılarının altında hep inovatif girişimlerin yattığını görüyoruz. Bu noktada inovasyon sürekliliğini sağlamak, inovasyon kültürünü yaymak kadar önemli" dedi.

'BURSA İNOVASYONA YÜRÜDÜ, ADANA’NIN KOŞMASI LAZIM'

AKİB Başkanı Bülent Aymen ise, aynı sektörlerde faaliyet gösteren Adana ile Bursa’yı karşılaştırdı. Bu yıl bölgeden en fazla ihracat yapılan Rusya, Suriye gibi bölgelerde yaşanan sorunlar nedeniyle Akdeniz Bölgesi’nden yapılan ihracatın yüzde 14 gerilediğine dikkat çeken Aymen, “Bu nedenle inovasyona önem veriyoruz. Adana özellikle sorunlu. Sanayi şehri ama inovasyona kavuşamadı. Bursa bizimle aynı sektörlerde üretim yapıyor ama çok ilerledi. Adana’da ihraç birim fiyatı ortalama 1 dolar Bursa 7-8 dolar. Bursa inovasyona yürüdü ve başardı. Adana’nın koşması lazım” dedi.

"ÜNİVERSİTE VE SANAYİ BİRLİKTELİĞİ GEREK"

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ise yeni teknolojilerin, hizmetler ile sanayi sektörü arasındaki sanayileri silmek üzere olduğunu söyledi. İş dünyası olarak bunlara ayak uydurmaya ve fırsata çevirmeye çalıştıklarını anlatan Sabancı, iklim değişikliğine ilişkin "Ne yazık ki iklim değişikliğinden dolayı kızaracak ülkelerin arasında biz de olacağız. Bu konuyu fırsata çevirebiliriz" diye konuştu. AR-GE'ye yönelik inovasyon anlayışının Türkiye'ye yerleşmeye başladığını ve hızla ilerlediğini vurgulayan Güler Sabancı, inovasyon alanında en önemli rolün, temel araştırmadan uygulamaya geçişte üniversite ve sanayi birlikteliğinden geçtiğini anlattı. Şirketlerde inovasyon kültürünün oluşturulması için öncelikle liderlerin bunu isteyip, teşvik etmesi gerektiğinden söz eden Güler Sabancı, kendi şirketlerinden örnekler verdi ve yeni fikirlerin yeşereceği ortamları oluşturmak için sürekli çalıştıklarını söyledi. Milletvekili genel seçimleri sonuçlarının da Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyen Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı,  "Seçmen AK Parti'ye tek başına hükümet etme ve birlik, beraberliği yeniden tesis etme görevi verdi. Bir an önce süreci geride bırakıp hükümetin göreve başlamasını 4 gözle bekliyoruz. Bu dönemde kaybedecek vaktimiz yok. İlk 100 günde yeni bir plan ve program yapılıyor. İlk 100 günde yapılacak reformları 4 gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN İLK YASSI ÇELİK ÜRETİCİSİ OLARAK ZİRVEYE TIRMANIYORUZ”

Geniş katılımla gerçekleştirilen İnovasyon Haftası’nın ikinci bölümünde Bloomberg HT Haber Koordinatörü Ali Çağatay’ın moderatörlüğünü yaptığı Türk İş Dünyası konulu panele; Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Akfen Holding TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Kale Group CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okuyan katıldı. Panelde konuşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, demir çelik üreticisi olarak kendi alanlarında büyümeyi tercih ettiklerini kaydetti. Başka trendlere ve akımlara kapılmadıklarını ifade eden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Biz küçük esnafken, hayalimiz kullandığımız çeliği kendimiz üretmekti. O günlerde bu şartlar çok zordu. Ama o günden bu yana çalışarak başardık. Bugün karşınızda Türkiye’nin ilk yassı çelik üreticisi olarak zirveye tırmanıyoruz” dedi. Osmaniye yatırımından da bahseden Fuat Tosyalı, “İnsanlar o denömde kriz teğet mi geçecek’ derken, biz 1,5 milyar dolar yatırım yaptık. Büyük global oyuncular bizi Türkiye’ye hapsetmek isterken, Cezayir’de, Karadağ’da iki büyük tesisimizi işletmeye aldık. Özeklikle Cezayir’de çelik üretimine başladık. Buda bir ilkti. İnovasyon anlayışıyla bugün dünyada global bir oyuncuyuz. Pazar neredeyse biz oradayız” diye konuştu. Soru cevap bölümünde üniversite öğrencilerinin sorularını içtenlikle yanıtlayan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, üniversite gençliğinin çok etkileyici olduğunu ifade etti.

“DOĞRU ZAMANDA DOĞRU İLİŞKİLER BAŞARIYA GÖTÜRÜR”

Gençlere altın öğütler veren Tosyalı, “Bizler bu noktaya tırnağımızı kazıyarak geldik. Sizlerde her zaman işinizi severek yapın! Girişimci ve mücadeleci olun! Herkesin amacı standartları yüksek bir yaşam sürmektir. Ama bunu hak etmek için çalışmak lazım. Doğru ekip seçmek ve ekibinizdeki herkesi olduğu gibi kabul etmek çok önemli. Hayatınızda herkesi bir kazanım olarak ele almalısınız. Kiminle tanışırsanız kartını alın, kartınızı verin, iyi dostluklar kurmaya çalışın. Doğru zamanda doğru kişilerle doğru ilişkiler başarıya götürür” ifadelerini kullandı.

Ödül töreni öncesi konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise Ar-Ge’ye yaptıkları destekleri hatırlattı. Bakan Zeybekçi, “Ama galiba bir şeyleri eksik yapıyoruz. İnsanlarımız yeniliklerden kaçıyor. İnovasyonu önce kurumlarda, devlette, siyasette yapmak gerekiyor. Önce kendi kendimizi eleştirerek yapmak gerekiyor. İnovasyon anlayışını böyle geliştirebiliriz” diye konuştu.   

’’BÖLGE SANAYİCİLERİMİZ ALDIKLARI ÖDÜLLERİYLE YİNE BÖLGEMİZİ GURURLANDIRDI.’’

Etkinliğin sonunda ise, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından 2014'te en fazla ihracat yapan firma odülü takdim edildi. Tosyalı Dış Ticaret adına Tosyalı Holding İcra Kurulu Üyesi Şerif Tosyalı'ya, HATKO Yönetim Kurulu Üyesi Nejan Hatko ve daha birçok başarılı firmaya plaketleri takdim edildi.

Törende ayrıca, AKİB Koordinatör Başkanı Bülent Aymen, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'ye günün anısına hediye takdim etti.

Copyright © 2024 OOSB